A A
Monitor Polski Dziennik Ustaw Biuletyn Informacji Publicznej ePUAP 2 Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzeni w Gminie Janowiec

Zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej w Zespole Szkół w Janowcu

Wzorem ubiegłego roku dla uczniów  Zespołu Szkół w Janowcu zorganizowany został kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia prowadził pan Daniel Woźniak przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Oblasach, zawodowy strażak i ratownik medyczny. Tym razem uczestniczyli w nich uczniowie klasy pierwszej, klas piątych, szóstej i siódmych. Podczas zajęć uczniowie uczyli się jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która takiej pomocy potrzebuje. Ćwiczyli, w jaki sposób sprawdzić, czy osoba poszkodowana jest przytomna i co robić, jeżeli w pobliżu miejsca wypadku nie ma nikogo dorosłego. Utrwalili numery telefonów ratunkowych oraz zapoznali się z całą procedurą zgłaszania wypadku i wzywania fachowej pomocy. Uczyli się rozpoznawania, czy poszkodowany oddycha, jak właściwie ułożyć poszkodowanego w oczekiwaniu na przybycie karetki.  Wykorzystując fantom/manekin uczyli się jak pomóc rannemu, który nie oddycha. Ćwiczyli jak prawidłowo uciskać klatkę piersiową poszkodowanego i ile wdechów powinni wykonać aby pomoc była skuteczna.

Dziękujemy panu Danielowi za wysiłek włożony w przygotowanie i przeprowadzenie zajęć, cierpliwość okazaną naszym dzieciom, a dyrekcji szkoły za zwracanie uwagi na dodatkowe umiejętności najmłodszych, które mogą przydać się w codziennym życiu.