Gmina Janowiec podpisała porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w sprawie realizacji programu rządowego „Czyste Powietrze”, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
W Urzędzie Gminy Janowiec utworzony został punkt informacyjno-konsultacyjny, w którym można uzyskać informacje o Programie „Czyste Powietrze” oraz skorzystać z pomocy przy wypełnianiu wniosków o dofinansowanie oraz wniosków o płatność.
Punkt informacyjno-konsultacyjny jest czynny w poniedziałki w godzinach od 14.00 do 16.00 oraz od wtorku do piątku w godzinach od 07.00 do 9.00.
Gmina Janowiec pełni także rolę Operatora w Programie Czyste Powietrze, co umożliwia Mieszkańcom złożenie wniosków o podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania bezpośrednio w Urzędzie Gminy Janowiec.
Punkt ułatwia Mieszkańcom Gminy Janowiec aplikowanie o dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła i kompleksową termomodernizację domu jednorodzinnego w ramach Programu. Wszystkie formalności mieszkańcy mogą załatwić w swoim urzędzie bez konieczności wizyty w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Operator Programu pomaga mieszkańcowi przejść przez cały proces sprawnie i bez stresu. Do naszych zadań należy: udzielanie informacji o zasadach i warunkach Programu, pomoc w przygotowaniu wniosku i przekazanie go do WFOŚiGW, a także rozliczenie przyznanego dofinansowania. Takie rozwiązanie ma na celu ułatwienie mieszkańcom chcącym przystąpić do Programu załatwianie wszelkich formalności blisko swojego miejsca zamieszkania. Usługi te są dla Mieszkańców gminy nieodpłatne!
Osoby do kontaktu: Emilia Kotrys (tel. 572 410 528, adres email: inwestycje@janowiec.pl), Paweł Dybisz (tel. 513 073 908, adres e-mail: pawel.dybisz@janowiec.pl). Prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia wizyty w dogodnym dla obu stron terminie.
1 Informacje o Programie Priorytetowym „Czyste Powietrze”
Celem Programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne, które są minimum 3 lata właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą (w przypadku nabycia tego budynku lub lokalu w drodze spadku – minimalny okres wskazany powyżej nie ma zastosowania).
Bezzwrotne dofinansowanie można otrzymać na:
– Wymianę kopciucha na nowe efektywne i ekologiczne źródło ciepła,
– Modernizację lub wykonanie instalacji grzewczej,
– Ocieplenie budynku,
– Wymianę okien i drzwi,
– Zakup rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
– Ocenę stanu energetycznego domu i wskazanie najlepszego rozwiązania (obowiązkowe w nowym programie: audyt i dokument podsumowujący audyt energetyczny oraz świadectwo charakterystyki energetycznej).
Zasady wydatkowania środków dotacji w programie Czyste Powietrze
Koszty w programie Czyste Powietrze powinny być ponoszone zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, postanowieniami umowy dotacji, wymogami tego programu, w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów, i optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów. Przed zakupem materiałów budowlanych, takich jak np. okna, drzwi czy systemy grzewcze, a także usług, należy sprawdzić czy ich ceny nie są zawyżone w odniesieniu do cen i stawek rynkowych.
Zawyżone koszty mogą zostać uznane za nieuzasadnione, co może skutkować utratą dotacji lub konsekwencjami prawnymi. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) ma prawo i obowiązek kontrolować wydatki, analizować faktury i domagać się uzasadnienia poniesionych kosztów. W przypadku podejrzenia nieprawidłowości, sprawa może zostać zgłoszona do odpowiednich organów.
Przykłady maksymalnych kwot dotacji w poszczególnych poziomach dofinansowania, uzależnione od rodzaju przedsięwzięcia.
Rodzaje dotowanych przedsięwzięć oraz maksymalne kwoty dotacji określone są na stronie internetowej czystepowietrze.gov.pl
Bezpośredni link do strony:
https://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/na-co-i-ile
2 Ścieżka bankowa
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspólnie z bankami przy udziale Związku Banków Polskich, pracuje nad reformą ścieżki bankowej w programie Czyste Powietrze w celu jej usprawnienia i zwiększenia dostępności dla wnioskodawców. Ścieżka bankowa zostanie udostępniona w późniejszym terminie, po przeprowadzeniu wymaganych zmian w systemach informatycznych zarówno po stronie NFOŚiGW, jak i WFOŚiGW oraz banków. Informacja o rozpoczęciu naboru w tym zakresie będzie podana w odrębnym ogłoszeniu. Po rozpoczęciu naboru dla ścieżki bankowej aktualna lista banków udzielających kredytu objętego dofinansowaniem w ramach programu Czyste Powietrze publikowana będzie na stronie internetowej czystepowietrze.gov.pl oraz na stronach internetowych WFOŚiGW.
3 Łączenie dotacji z termomodernizacyjną ulgą podatkową– załącznik nr 1 do Programu Priorytetowego Czyste Powietrze:
Dotacje w ramach programu Czyste Powietrze można łączyć z termomodernizacyjną ulgą podatkową, obowiązującą od 1 stycznia 2019 r., tj. od wejścia w życie ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W takim przypadku korzyści uzyskane przez Beneficjenta z tytułu obu mechanizmów finansowych wzajemnie się uzupełniają.
Ulga termomodernizacyjna przysługuje:
− Podatnikom, których dochody są opodatkowane zgodnie ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej lub według podatku liniowego (art. 26h tej ustawy) oraz
− opłacającym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (art. 11 tej ustawy).
Dotacja oraz ulga są instrumentami niezależnymi od siebie, wspierającymi przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Katalog kosztów kwalifikowanych w Programie Czyste Powietrze określony został odrębnie od katalogu kosztów odliczanych w ramach ulgi termomodernizacyjnej, wskazanego w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
W przypadku uzyskiwania korzyści łącznie z dotacji w Programie Czyste Powietrze i ulgi termomodernizacyjnej:
− odliczeniu w ramach ulgi nie podlegają wydatki sfinansowane lub dofinansowane z dotacji lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie ze środków publicznych, a jedynie ta ich część która nie została dofinansowana
− w przypadku gdy, po wcześniejszym dokonaniu odliczeń wydatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej, beneficjent otrzymał zwrot odliczonych wydatków w formie dotacji, jest zobowiązany zgodnie z przepisami podatkowymi doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone od dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.
Beneficjenci łączący dotację z ulgą powinni pamiętać, że:
– Przysługuje jedno odliczenie do wysokości 53 000 zł na podatnika niezależnie od liczby posiadanych nieruchomości
– W ramach przysługującego mu odliczenia może skorzystać odrębnie każdy ze współwłaścicieli danego budynku/ lokalu
– W celu odliczenia wydatków w zeznaniu rocznym PIT należy posiadać faktury VAT wystawione wyłącznie przez podmioty nie korzystające ze zwolnienia z VAT
– Beneficjent może rozliczyć wydatki poniesione w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Szczegółowe informacje na temat rozliczania ulgi termomodernizacyjnej w przypadku łączenia jej z dotacją zawarte są w objaśnieniach podatkowych opracowanych przez Ministerstwo Finansów i opublikowanych na prowadzonych przez nie stronach serwisu internetowego https://www.gov.pl. Ulga nie jest rozliczana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podatnik, powinien sam określić wartość ulgi w deklaracji podatkowej, którą ma obowiązek złożyć stosownie do przepisów podatkowych.
4 Szczegółowe informacje o Programie znajdują się na stronie internetowej http://czystepowietrze.gov.pl/
5 Dane liczbowe o wdrażaniu Programu „Czyste Powietrze” na terenie Gminy Janowiec na dzień 31 marca 2025 roku
Liczba złożonych wniosków o dofinansowanie: 228
Liczba zawartych umów o dofinansowanie: 198
Liczba zrealizowanych przedsięwzięć: 128
Kwota wypłaconych dotacji: 4 254 559,74 zł