A A
Monitor Polski Dziennik Ustaw Biuletyn Informacji Publicznej ePUAP 2 Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzeni w Gminie Janowiec

Międzynarodowe spotkanie wymiany uczniów w Zespole Szkół w Janowcu Erasmus+ Diversity and Equality in Europe and Cultural Unity

W dniach 6-10 marca 2023 r. odbyło się międzynarodowe spotkanie wymiany uczniów w Zespole Szkół w Janowcu. Wydarzenie to było możliwe dzięki uczestnictwu w projekcie Erasmus+ Diversity and Equality in Europe and Cultural Unity. Do naszej placówki przybyło pięciu uczniów z Turcji wraz z dwojgiem opiekunów oraz pięciu uczniów z Hiszpanii, także z dwojgiem opiekunów. Jeśli chodzi o grupę hiszpańską to była to rewizyta, jako że nasi uczniowie już mieli okazję gościć w Sevilli w listopadzie ubiegłego roku. Goście z zagranicy przebywali u rodzin naszych uczniów co było niewątpliwie cennym doświadczeniem dla wszystkich.

Na powitanie naszych gości panie z klas 1-3 przygotowały piękne przedstawienie o rzepce. Dla uczniów biorących udział w projekcie zostały zorganizowane różnorodne zajęcia w szkole, jak np. gry z kodami QR, tworzenie słownika oraz ulotek w kilku językach, tworzenie prac plastycznych z materiałów do recyklingu czy warsztaty lepienia z gliny w miejscowym Domu Kultury. Uczniowie mieli także okazję obserwować jak wyglądają lekcje w polskiej szkole a następnie porównać system edukacji w swoich krajach. Ważnym punktem programu była także konferencja online z przedstawicielem UNESCO w Polsce. Oprócz różnorodnych zajęć zarówno grupa polska jak i zagraniczna uczestniczyła w dwóch wycieczkach: do Sandomierza oraz do Warszawy, gdzie m.in. wszyscy odwiedzili Centrum Nauki Kopernik. Wycieczka w stolicy bardzo przypadła uczniom do gustu.

Ostatni dzień pobytu w szkole zakończył się uroczystością wręczenia certyfikatów oraz drobnych upominków. Każda z grup zaprezentowała także piosenkę lub taniec. Na koniec wszyscy wspólnie, wraz z rodzicami i nauczycielami odtańczyli Macarenę- najbardziej znany taniec hiszpański ostatnich lat.

Pobyt gości w naszej placówce obfitował w moc wrażeń, żal było się rozstać lecz z pewnością kontakty między uczniami będą nadal podtrzymywane a wspomnienia pozostaną na całe życie.