A A
Monitor Polski Dziennik Ustaw Biuletyn Informacji Publicznej ePUAP 2 Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzeni w Gminie Janowiec

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza na wydarzenia przygotowane na długi weekend majowy

– Majówka z Panem Wołodyjowskim na Zamku w Janowcu / 30 kwietnia – 1 maja

 

Przez dwa dni oferujemy wiele atrakcyjnych rekonstrukcji i pokazów historycznych, opartych o fabułę “Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Szczególnie widowiskowy będzie szturm na Zamek i zdobycie obozu wojskowego.

30 KWIETNIA / NIEDZIELA:
– 12:00 / Powitanie gości, przemarsz i prezentacja grup rekonstrukcyjnych
– 13:00 / Turniej szabli polskiej
– 14:00 / Narada wojenna przed oblężeniem Kamieńca Podolskiego
– 15:00 / Przerwa
– 16:00 / Szturm zamku z udziałem wszystkich rekonstruktorów
– 17:00 / Inscenizacja pogrzebu pułkownika Jerzego Michała Wołodyjowskiego

01 MAJA / PONIEDZIAŁEK:
– 11:00 / Powitanie gości, gawęda Onufrego Zagłoby
– 12:00 / Pokaz walk na szable i potyczki sarmackie
– 13:00 / Turniej łuczniczy w fosie zamkowej
– 14:00 / Przerwa
– 15:00 / Szturm na obóz wojskowy z udziałem rekonstruktorów i publiczności
– 16:00 / Finał turnieju szabli, wręczenie nagród najlepszym szermierzom i łucznikom
– 17:00 / Pożegnanie uczestników, przemarsz i prezentacja grup rekonstrukcyjnych

 

– Zjazd przyjaciół Domu Kuncewiczów / 2 maja / godz. 12:00 / wstęp wolny

 

Muzeum Nadwiślańskie zaprasza 2 maja o godz. 12:00 do Oddziału Dom Kuncewiczów na pierwszy zjazd „Kuncewiczolubnych”. Wezmą w nim udział wolontariusze z Fundacji Marii i Jerzego Kuncewiczów i Stowarzyszenia „Kuncewiczówka”. Spotkanie ma charakter otwarty – mogą w nim wziąć udział wszyscy, którzy wspierali niegdyś Dom Kuncewiczów oraz ci, którzy chcieliby się włączyć w działalność tego wyjątkowego miejsca. Specjalne zaproszenie kierujemy również do osób znających osobiście Marię i Jerzego Kuncewiczów. Takie wspomnienia chcielibyśmy podczas spotkania zarejestrować. W przyszłości posłużą one do opracowania wspomnień o działalności rodziny Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym. Zjazd będzie mieć swój scenariusz. Po oficjalnym powitaniu gości głos zabiorą działacze Fundacji, a opowieści o Domu Kuncewiczów sprzed lat rozpocznie wieloletni prezes Fundacji Kuncewiczów, Edward Balawejder. Wspomnieniom będą towarzyszyć prezentacje literacie tekstów nawiązujących do twórczości Marii Kuncewiczowej. Wstęp na spotkanie jest wolny.

 

– Spotkania z Archeologią / Oddział Grodzisko Żmijowiska / 29 kwietnia – 3 maja / godz. 10:00-16:00

 

Podczas tegorocznych Spotkań z Archeologią motywem przewodnim i głównym zadaniem będzie zbudowanie z gliny i kamieni w jednej z chat możliwie wiernej rekonstrukcji pieca kuchennego, jaki udało nam się odkryć podczas wykopalisk w roku 2016 wraz z reliktami domostwa półziemiankowego, datowanego na wiek X. Będzie on niezwykle pomocny jako stałe wyposażenie tej chaty, zarówno w roli urządzenia grzewczego, tak ważnego podczas zamieszkiwania domostwa przez licznie zapowiadające się w tym roku grupy rekonstruktorskie, jak i jako sprzęt kuchenny do odtwarzania słowiańskich potraw podczas kolejnych Warsztatów Archeologii Doświadczalnej.

W sobotę i niedzielę (29.04.-30.04) w Grodzisku spotkamy specjalistów od broni miotanej, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą o tajnikach dawnego łowiectwa, i pod których czujnym okiem będzie można doskonalić własne umiejętności łucznicze. W niedzielę i poniedziałek (30.04.-1.05) nasi partnerzy z Opolskiego Centrum Kultury zapraszają do uczestnictwa w grze terenowej typu LARP, która osadzona będzie nie w świecie magów i czarnoksiężników, a w realiach słowiańskiej wczesnośredniowiecznej wioski. Chętnych do uczestnictwa w tej zabawie zapraszamy na godzinę 12:00. Od poniedziałku do środy (1-3.05) swoją obecność w Grodzisku Żmijowiska zapowiedziała grupa naukowców z Warszawy, specjalizujących się w archeologii doświadczalnej i rekonstrukcji historycznej. Przywiozą ze sobą warsztat brązowniczy, tokarkę do obróbki drewna oraz spory zapas tataraku i korzeni sony, z których wyplatać będą m.in. obuwie czyli tzw. „łapcie”. Chętnie podzielą się swoją wiedzą i zaproszą do wspólnego działaniach. Nie zabraknie oczywiście wspólnego ogniska i archeologicznych opowieści o dawnych dziejach tego miejsca i o świecie dawnych Słowian. Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.